Nasza oferta - Chirurgia

Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna to nie tylko zabiegi usuwania zębów. W ramach tej specjalności wykonywany jest cały szereg zabiegów w obszarze obejmującym jamę ustną, w tym zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologii, np: endodoncję - resekcje wierzchołka korzenia, periodontologię - chirurgia przyzębia, protetykę - chirurgia przed protetyczna, czy wreszcie najnowocześniejszy dział - implantologia. 

W Centrum Pod Platanem jesteśmy w stanie wykonać wszystkie zabiegi, które nie wymagają leczenia szpitalnego. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym.

 

ZNIECZULENIA

Dla zapewnienia pacjentowi pełnej bezbolesności i maksymalnego komfortu, wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w Centrum Pod Platanem są wykonywane w znieczuleniu, z użyciem tylko znieczuleń uznawanych na świecie jako najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze. 

 

WARTO WIEDZIEĆ!

1. Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego?

W celu prawidłowego przygotowania się do zabiegu chirurgicznego należy:

  • wypocząć;
  • zjeść lekki lecz kaloryczny posiłek;
  • przyjąć leki (stale przyjmowane), chyba, że chirurg zaleci inaczej;
  • odprężyć się i zaufać lekarzowi.

2. Co wolno, a czego nie należy robić po ekstrakcji zęba?

Po zabiegu ekstrakcji zęba:

  • usuwamy opatrunek po 40 minutach od zabiegu;
  • nie jemy i pijemy przez 2 godziny od zabiegu;
  • w dniu zabiegu jemy tylko letnie, półpłynne pokarmy;
  • nie płuczemy ust;
  • nie ogrzewamy twarzy po stronie ekstrakcji!
  • warto wstrzymać się od palenia papierosów w dniu zabiegu;
  • w razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe z wyjątkiem preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy - Aspiryna, Polopiryna.

3. Czy wszystkie zęby mądrości trzeba usuwać?

Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, ustawione prawidłowo w łuku zębowym, nie sprawiają trudności w oczyszczaniu i nie powodują dolegliwości bólowych to nie należy ich usuwać - chyba, że z powodu innych wskazań, np. ortodontycznych.

Natomiast wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości (w tym zatrzymanych) są:

  • nieprzydatność w zgryzie;
  • nawroty stanów zapalnych;
  • brak miejsca w łuku zębowym;
  • niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi;
  • kieszonka kostna poza koroną zęba;
  • ucisk na ząb sąsiedni;
  • torbiel wokół korony zęba zatrzymanego (widoczna na zdjęciu rentgenowskim);
  • nerwoból spowodowany uciskiem zęba na nerw.

4. Czy można usuwać zęby u kobiet w ciąży?

Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do ekstrakcji. Trzeba jednak odpowiednio zaplanować termin wykonania zabiegu, prawidłowo przegotować pacjentkę, dobrać preparat znieczulający, a sam zabieg przeprowadzić sprawnie i skuteczne. Najlepszym okresem do planowania zabiegów jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym trymestrze ogranicza się wykonywanie zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej, o ile odłożenie ich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Największą rolę w przygotowaniu pacjentki do zabiegu odgrywa jej uspokojenie i wyjaśnienie konieczności wykonania ekstrakcji. Do znieczulania kobiet ciężarnych mogą być stosowane tylko najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze środki znieczulające. 

5. Jak długo może krwawić rana po zabiegu chirurgicznym?

Zabieg chirurgiczny zawsze wiąże się z wystąpieniem krwawienia. Prawidłowy okres krwawienia trwa kilka do kilkunastu minut (do momentu utworzenia się skrzepu). Jeżeli krwawienie wyraźnie się przedłuża uważane jest to za stan nieprawidłowy, mogący mieć różne przyczyny ogólne (skazy krwotoczne, działanie leków) czy miejscowe (zranienie w okolicy rany, uraz kości, itp.). Niezależnie od przyczyny krwawienia należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu w celu uzyskania pomocy.

6. Co to jest suchy zębodół?

Suchy zębodół to powikłanie po usunięciu zęba, którego istotą jest brak skrzepu krwi w zębodole (skrzep może się nie wytworzyć lub zostać wypłukany z zębodołu). Często dołącza się zakażenie bakteryjne. Objawy w postaci silnych, rwących bólów, promieniujących do ucha lub skroni, często występujące w nocy, gorączka i ogólne osłabienie, pojawiają się zwykle w 2-3 dni po zabiegu. Dolegliwości mogą utrzymywać się ok. 2 tygodni. Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana. Wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się: obniżenie odporności, niedobory witaminowe, palenie tytoniu itp. W sytuacji pojawienia się podobnych objawów należy zgłosić się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Wykonane zabiegi lecznicze przyspieszą gojenie się rany i złagodzą dolegliwości bólowe.

 

Centrum Pod Platanem
43-502 Czechowice-Dziedzice, ul. Sienkiewicza 33
tel.: +48 32 214 50 11, +48 32 215 81 11
info@centrumpodplatanem.pl

Centrum czynne:
poniedziałek – czwartek: godz. 8:00 – 20:00
piątek: godz. 8:00 – 18:00

 
(C) 2020 Centrum Stomatologii Pod Platanemt - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projektowanie stron www Bielsko Pozycjonowanie Stron