Nasza oferta - Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Pacjenci często stają przed niełatwym wyborem: czy będący przyczyną dolegliwości bólowych ząb usunąć czy też podjąć się leczenia i jego zachowania. Mimo to, że decyzja ta może wymagać cierpliwości i nakładów finansowych to pozbycie się zęba przez jego wyrwanie długoterminowo spowoduje i narazi nas na więcej problemów jak i kosztów niż jesteśmy tego świadomi.

W obliczu tego dylematu musimy pamiętać, iż ekstrakcja zęba jest krokiem nieodwracalnym i powodującym konieczność uzupełnienia braku zębowego w jak najbliższej przyszłości. Jest to zatem rozwiązanie zarezerwowane dla przypadków, w których nie da się już nic zrobić. Zalecamy by zawsze podjąć wyzwanie i skorzystać z leczenia kanałowego przy zastosowaniu nowoczesnej endodoncji.

 

Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu.

Tradycyjna endodoncja nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z niektórymi skomplikowanymi przypadkami i wymagane lub sugerowane jest leczenie pod mikroskopem.

Wskazaniami do leczenia pod mikroskopem może być:

  • nietypowa anatomia zęba,
  • wąskie lub zarośnięte czy też zakrzywione korzenie,
  • złamanie narzędzia endodontycznego,
  • perforacja (czyli przebicie ściany zęba),
  • odnalezienie dodatkowych kanałów,
  • powtórne leczenie kanałowe.

Użycie mikroskopu umożliwia lekarzowi wgląd w światło kanału, który jest nieosiągalny gołym okiem. Pozwala to na szybsze odnalezienie problemu, możliwie najdokładniejsze opracowanie, oczyszczenie i wypełnienie kanału.

 

1. Dlaczego warto leczyć zęby endodontyczne?

Własne zdrowe zęby do najpóźniejszych lat życia to marzenie wielu ludzi. Z reguły niezwykle trudno jest utrzymać uzębienie w idealnym stanie.. W każdym przypadku warto jednak walczyć o każdy pojedynczy ząb, nawet jeżeli jest przyczyną dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji ostatnią i nierzadko jedyną szansą na uratowanie zęba jest leczenie endodontyczne, które dzięki ogromnemu postępowi pozwala niejednokrotnie uratować wiele z tych zębów, które dotychczas musiałyby być usunięte.

2. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Jedynym bolesnym zabiegiem podczas leczenia kanałowego może być usunięcie miazgi zęba. Jednak w celu zapewnienia pacjentowi maksymalnego komfortu leczenia -bezbolesnego i skutecznego zabiegu, przeprowadzany jest on w znieczuleniu miejscowym. Pozostałe etapy leczenia przeprowadzane są z zachowaniem delikatności i precyzji, by ograniczyć nieprzyjemne doznania pacjenta.

3. Dlaczego zęby leczone kanałowo ciemnieją i są mniej wytrzymałe od zębów zdrowych?

Dzieje się tak dlatego, że zęby leczone endodontycznie pozbawione są miazgi zębowej - żywej części zęba, która odpowiada za kontakt zęba z resztą organizmu oraz pośredniczy w dostarczaniu tkankom zęba substancji odżywczych. Zatem ząb leczony kanałowo to ząb martwy, czego objawami i skutkami są właśnie ciemniejsza barwa, oraz mniejsza wytrzymałość mechaniczna.

4. Co można zrobić by ząb leczony endodontycznie nie był ciemniejszy od zębów pozostałych?

Taki ząb można po prostu wybielić z zastosowaniem różnych metod. Jednym z bardziej popularnych sposobów wybielania zębów martwych jest metoda wewnątrzkomorowa. Polega ona na umieszczeniu w komorze zęba preparatu wybielającego i zabezpieczeniu go szczelnym opatrunkiem stomatologicznym. Zabieg stopniowego wybielania powtarza się kilkukrotnie, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

Centrum Pod Platanem
43-502 Czechowice-Dziedzice, ul. Sienkiewicza 33
tel.: +48 32 214 50 11, +48 32 215 81 11
info@centrumpodplatanem.pl

Centrum czynne:
poniedziałek – czwartek: godz. 8:00 – 20:00
piątek: godz. 8:00 – 18:00

 
(C) 2020 Centrum Stomatologii Pod Platanemt - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Projektowanie stron www Bielsko Pozycjonowanie Stron